Kam gripas pavojingiausias?

Kam gripas pavojingiausias?

Žmonės, priklausantys rizikos grupėms, turi didesnį polinkį susirgti sunkia gripo forma, dėl kurios gali grėsti hospitalizacija ar net mirtis. Taip pat rizikos grupėms priskiriami asmenys, kuriems yra didesnė rizika užsikrėsti gripo virusu arba jį perduoti kitiems.

 

65 m. ir vyresni asmenys

Vyresnio amžiaus asmenims dažniau išsivysto gripo viruso sukeltos komplikacijos, kyla didesnė hospitalizacijos ar mirties rizika. Mirtingumas nuo gripo sukeltų apatinių kvėpavimo takų infekcijų yra didžiausias tarp vyresnių, nei 70 metų suaugusiųjų, kenčiančių nuo gretutinių ligų.

Nėščiosios

Gripas nėštumo metu gali padidinti hospitalizacijos riziką septynis kartus, taip pat užsikrėtus gali padidėti nėštumo ir gimdymo komplikacijų rizika. Dėl gripo nėštumo metu taip pat padidėja rizika pagimdyti negyvą vaisių. Sunkios infekcijos riziką nėštumo metu didina gretutinės ligos, tokios kaip astma, ŽIV, cukrinis diabetas ir nutukimas.

Sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai

Sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams kyla didesnė rizika užsikrėsti gripu, nei tarp visų gyventojų ar specialistų kituose sektoriuose. Sveikatos apsaugos darbuotojai gali toliau platinti gripo virusą pažeidžiamoms gyventojų grupėms.
Sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų vakcinacija gali būti naudinga siekiant sumažinti infekcijos plitimą.

Širdies ir kraujagyslių ligos

Gripas yra siejamas su daugiau nei šešis kartus didesne širdies priepuolio rizika per septynias dienas nuo užsikrėtimo. Žmonėms, sergantiems hipertenzija, yra didesnė širdies priepuolio ir insulto rizika, kuri siejama su gripo sukeliamu stresu organizmui.
Skiepai nuo gripo siejami su 16 proc. mažesne mirčių rizika, susijusia su širdies ir kraujagyslių ligomis.

Lėtinės kvėpavimo takų ligos

Sergančiųjų plaučių ligomis sergamumas ir mirtingumas dėl kvėpavimo takų virusinių infekcijų, tokių kaip gripas, yra gerokai didesnis. Lėtine obstrukcine plaučių liga sergančių žmonių hospitalizacijos rizika po gripo infekcijos padidėja dvigubai.
Net ir sergant lengvos formos astma gali varginti gripo sukeliamas kvėpavimo takų patinimas bei jautrumas, dėl kurių gali išsivystyti plaučių uždegimas ir kitos ūminės kvėpavimo takų ligos. Gripo infekcijos gali sukelti astmos priepuolius ir pabloginti astmos simptomus.

Vėžys

Kai kurie vėžio gydymo būdai gali susilpninti organizmo atsparumą infekcijoms, todėl sumažėja imuninės sistemos pajėgumas kovoti su ligų sukėlėjais ir padidėja rizika užsikrėsti gripu. Susilpnėjus imunitetui dažniau pasireiškia su gripu susijusios komplikacijos: trečdaliui užsikrėtusių pacientų išsivysto pneumonija, o beveik penktadaliui – antrinė infekcija.
Tyrimai rodo, kad praėjus daugiau nei 10 metų nuo kraujo vėžio diagnozės, išlieka devynis kartus didesnė hospitalizavimo ir mirties rizika užsikrėtus gripu.

Lėtinė inkstų liga

Lėtine bet kurios stadijos inkstų liga sergantiems pacientams, žmonėms, kuriems persodintas inkstas, ir asmenims, kuriems atliekama dializė, kyla padidėjusi sunkių gripo komplikacijų rizika. Lėtinė inkstų liga susilpnina imuninę sistemą, todėl padidėja hospitalizacijos ar mirties rizika.

Reklamos teksto parengimo data: 2023.08.16
NON-2023-7388