Terapinės indikacijos

Xalatan 0,005% akių lašai

Terapinės indikacijos

  • Padidėjusio akispūdžio mažinimas pacientams, sergantiems atvirojo kampo glaukoma arba akies hipertenzija.
  • Padidėjusio akispūdžio mažinimas vaikams ir paaugliams, kurių akispūdis yra padidėjęs arba kurie serga vaikų glaukoma.

Paskutinį kartą peržiūrėta: 2023 m. balandžio mėn.

XALT-2023-0062

Šaltiniai:

  1. Xalatan preparato charakteristikų santrauka.

Vartojimo būdas ir dozavimas

Dozavimas

Suaugusiems žmonėms (įskaitant senyvus)

Rekomenduojama dozė – vienas lašas vieną kartą per parą į pažeistą akį (akis). Optimalus poveikis pasireiškia Xalatan vartojant vakare.

Xalatan nereikėtų vartoti daugiau kaip vieną kartą per parą, kadangi nustatyta, kad, vartojant dažniau, akispūdžio mažinamasis poveikis susilpnėja.

Užmiršus įlašinti vieną dozę, kita vartojama įprastu laiku.

Kaip ir kitiems akių lašams, kad sumažinti vaistinio preparato patekimą į sisteminę kraujotaką, rekomenduojama laikyti užspaudus ašarų maišelį apie vieną minutę ties vidiniu akies kampu. Tai reikia daryti iškart po vaistinio preparato įlašinimo.

Prieš lašinant lašus, iš akių reikia išsiimti kontaktinius lęšius ir vėl juos įsidėti galima ne anksčiau kaip po 15 minučių.

Vartojant kelis vaistinius preparatus akims, laiko tarpas tarp skirtingų vaistinių preparatų lašinimo į akį turi būti ne trumpesnis kaip 5 minutės.

Vaikų populiacija

Xalatan akių lašus galima vartoti vaikams dozuojant taip pat, kaip ir suaugusiesiems. Duomenų apie per anksti gimusius kūdikius (prieš 36 nėštumo savaitę) nėra. Duomenų apie jaunesnių kaip vienerių metų kūdikių grupę (4 pacientai) yra labai nedaug (žr. 5.1 skyrių).

Vartojimo metodas

Vartoti ant akių.

Paskutinį kartą peržiūrėta: 2023 m. balandžio mėn.

XALT-2023-0062

Šaltiniai:

  1. Xalatan preparato charakteristikų santrauka.

Kontraindikacijos is specialūs įspėjimai

Kontraindikacijos

Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai, nurodytai Preparato charakteristikų santraukos 6.1 skyriuje.

Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės

Dėl rainelėje didėjančio rudo pigmento kiekio, vartojant Xalatan gali palaipsniui pakisti akių spalva. Prieš pradedant gydymą, pacientą reikia informuoti apie galimą ilgalaikį akių spalvos pakitimą. Lašinant vaistinį preparatą į vieną akį, gali pasireikšti heterochromija.

Akių spalvos pakitimas būdingas asmenims, kurių rainelės spalva mišri, t.y. rudai mėlyna, rudai pilka, rudai žalia arba geltonai ruda.

Akių spalvos pakitimas būdingas asmenims, kurių raineles spalva mišri, t.y. rudai mėlyna, rudai pilka, rudai žalia arba geltonai ruda. Rainelės spalvos pakitimas paprastai pasireiškia per pirmuosius 8 gydymo mėnesius, retai - antraisiais arba trečiaisiais gydymo metais, o po ketverių gydymo metų jų atvejų nebuvo. Rainelės pigmentacijos progresavimas su laiku lėtėja ir penktus gydymo metus pigmentacija tampa stabili. Pigmentacijos padidėjimo poveikis po penktųjų metų netirtas. Atviru būdu atlikto 5 metų trukmės latanoprosto saugumo tyrimo metu rainelės pigmentacija atsirado 33% pacientų (žr. Nepageidaujamas poveikis). Daugeliu atvejų rainelės spalvos pakitimas yra nežymus ir dažnai kliniškai nepastebimas. Asmenims, kurių rainelės spalva mišri, rainelės spalvos pakitimo dažnis svyravo nuo 7 iki 85%. Rainelės spalvos pakitimai nepasireiškė asmenims, kurių akys homogeninės mėlynos spalvos, didžiausias rainelės spalvos pakitimo dažnis buvo asmenims, kurių rainelė geltonai ruda.

Labai mažai rainelės spalvos pakitimų pasireiškė asmenims, kurių akys homogeninės žalios, pilkos ir rudos spalvos.

Rainelės spalvos kitimą lemia padidėjęs melanino kiekis rainelės stromos melanocituose. Melanocitų kiekio padidėjimas rainelės spalvos pakitimų nesukelia. Dažniausiai aplink vyzdį esanti ruda pigmentacija koncentriškai plinta į akies periferiją, tačiau paruduoti gali ir visa rainelė arba tik atskiros jos dalys. Nutraukus vaistinio preparatao vartojimą, rudo pigmento rainelėje nebedaugėja. Klinikinių tyrimų duomenimis rainelės spalvos pakitimas jokiais simptomais nepasireiškė ir nesukėlė jokių ar patologinių pokyčių.

Šis vaistinis preparatas neturi poveikio rainelės apgamams ir strazdanoms. Klinikinių tyrimų duomenys nenurodė, kad pigmentas kauptųsi trabekulių tinkle arba kurioje nors kitoje priekinės akies kameros vietoje. Remiantis 5 metų klinikine patirtimi galima teigti, kad padidėjusi rainelės pigmentacija neturi neigiamų klinikinių pasekmių ir gydymas Xalatan vaistiniu preparatu gali būti tęsiamas ir prasidėjus rainelės pigmentacijai. Tačiau pacientą reikėtų reguliariai tirti ir, kintant klinikinei situacijai, vaistinio preparato vartojimą galima nutraukti.

Xalatan vartojimo patirtis pacientams, sergantiems uždaro kampo glaukoma, atviro kampo glaukoma esant pseudofakijai, ar pigmentine glaukoma yra nedidelė. Pacientams, sergantiems uždegiminėmis akių ligomis, uždegimine ar neovaskuline įgimta glaukoma, Xalatan vartojimo patirties nėra. Xalatan neveikia vyzdžio arba veikia jį mažai, tačiau šio vaistinio preparato vartojimo patirties ūmių uždaro kampo glaukomos priepuolių metu nėra. Kol bus sukaupta daugiau klinikinės patirties, minėtais atvejais Xalatan reiktų vartoti atsargiai.

Duomenų apie Xalatan vartojimą priešoperaciniu ir pooperaciniu kataraktos gydymo laikotarpiu yra mažai. Šie pacientai Xalatan turi vartoti atsargiai.

Stebėti geltonosios dėmės edemos atvejai (žr.Nepageidaujamas poveikis), daugiausia pacientams, kuriems yra afakija, pseudofakija ir kartu plyšusi užpakalinė lęšiuko kapsulė arba lęšiukas priekinėje kameroje, arba pacientams, kuriems yra žinomų cistoidinės geltonosios dėmės edemos rizikos veiksnių (pvz., diabetinė retinopatija ir tinklainės venos okliuzija). Rekomenduojama atsargiai vartoti Xalatan pacientams neturintiems lęšiuko (afakija), esant pseudofakijai, plyšus galinei lęšiuko kapsulei ar priekinei lęšiuko kamerai, esant makulinės tinklainės srities cistinės edemos rizikai.

Pacientams, linkusiems sirgti rainelės uždegimu ir akies obuolio kraujagyslinio dangalo uždegimu Xalatan reikia vartoti atsargiai.

Vaistinio preparato vartojimo patirties sergantiesiems astma nėra, tačiau vaistiniu preparatu gydant po to, kai jis pateko į rinką, stebėti keli astmos ir (arba) dusulio pasunkėjimo atvejai. Kol nebus daugiau patirties, Xalatan šiems pacientams reikia skirti atsargiai (žr. Nepageidaujamas poveikis).

Odos spalvos apie akis pokyčiai daugumoje atvejų pasireiškė japonams. Vaistinio preparato vartojimo duomenys rodo, kad šie pokyčiai nėra nuolatiniai ir kai kada išnyksta tęsiant gydymą Xalatan.

Latanoprostas palaipsniui gali keisti gydomos akies blakstienas ir aplink ją esančios srities kūno plaukelius. Pokyčiai yra blakstienų ir plaukelių pailgėjimas, sustorėjimas, pigmentacija, kiekio padidėjimas ir blakstienų augimas neteisinga kryptimi. Blakstienų pokyčiai yra laikini, gydymą nutraukus, jie išnyksta.

Kiekviename šio vaistinio preparato mililitre yra 0,2 mg benzalkonio chlorido. Turimais ribotais duomenimis, vaikų ir suaugusiųjų nepageidaujamo poveikio reiškinių duomenys nesiskiria. Vis dėlto, paprastai vaikų akys stipriau reaguoja į dirgiklį negu suaugusiųjų. Sudirginimas gali turėti įtakos gydymo režimo laikymuisi vaikams. Gauta duomenų, kad benzalkonio chloridas gali sukelti akies sudirginimą, sausos akies simptomus ir gali daryti poveikį ašarų plėvelei ir ragenos paviršiui. Xalatan turi būti atsargiai vartojamas sergantiems akies sausme ir jei yra ragenos pažeidimo pavojus. Jei vartojama ilgai, pacientus reikia stebėti.

Kontaktiniai lęšiai gali absorbuoti benzalkonio chloridą, todėl prieš Xalatan vartojimą juos reikia išimti. Vėl įdėti galima po 15 minučių (žr. Vartojimo būdas ir dozavimas).

Xalatan turėtų būti vartojamas atsargiai pacientų, kurie sirgo herpetiniu keratitu, ir neturėtų būti vartojamas pacientų sergančių aktyviu herpes simplex keratitu, bei pacientų sirgusių pasikartojančiu herpetiniu keratitu, ypač susijusiu su prostaglandinų analogais.

Vaikų populiacija

Veiksmingumo ir saugumo duomenų apie jaunesnių kaip vienerių metų kūdikių grupę (4 pacientai) yra labai nedaug. Duomenų apie per anksti gimusius kūdikius (prieš 36 nėštumo savaitę) nėra.

Chirurginė operacija (pvz., trabekulotomija ar goniotomija) išlieka pirmaeiliu gydymo būdu kūdikiams ir vaikams (nuo 0 iki < 3 metų), kuriems daugiausia pasireiškia pirminė įgimta glaukoma (PĮG).

Ilgalaikis saugumas vaikams iki šiol nenustatytas.

Paskutinį kartą peržiūrėta: 2023 m. balandžio mėn.

XALT-2023-0062

Šaltiniai:

  1. Xalatan preparato charakteristikų santrauka.

Sąveika su kitais vaistiniais preparatais

Kadangi pregabalinas daugiausia išsiskiria nepakitęs su šlapimu, o žmogaus organizme metabolizuojamas tik nedidelis jo kiekis (< 2 % pavartotos dozės aptinkama šlapime metabolitų pavidalu), neslopina kitų vaistų metabolizmo in vitro ir nesijungia su kraujo plazmos baltymais, todėl nepanašu, kad jis sąveikautų su kitais vaistais, ar šie paveiktų jo farmakokinetiką.
Galutinių duomenų apie sąveiką su kitais vaistiniais preparatais nėra.

Gauta pranešimų apie paradoksinį intraokulinio spaudimo padidėjimą po dviejų prostaglandinų analogų vartojimo į akis vienu metu. Vadinasi, vienu metu vartoti dviejų ar daugiau prostaglandinų, jų analogų ar derivatų nerekomenduojama.

Vaikų populiacija

Sąveikos tyrimai atlikti tik suaugusiesiems.

Paskutinį kartą peržiūrėta: 2023 m. balandžio mėn.

XALT-2023-0062

Šaltiniai:

  1. Xalatan preparato charakteristikų santrauka.

Nepageidaujamas poveikis

Didžioji dalis nepageidaujamo poveikio pasireiškia akims.
Atviru būdu atliekamo 5 metų trukmės latanoprosto saugumo tyrimo metu rainelės pigmentacija pasireiškė 33% tiriamųjų. Kitokie nepageidaujami akių reiškiniai paprastai būna laikini ir pasireiškia vartojant vaistinį preparatą.
Nepageidaujamo poveikio dažnis apibūdinamas taip: labai dažnas (≥ 1/10), dažnas (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10), nedažnas (nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100), retas (nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1 000), labai retas (< 1/10 000) ir nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis).

Infekcijos ir infestacijos

Nežinomas

Herpetinis keratitas*.

Nervų sistemos sutrikimai

Nedažnas

Galvos svaigimas*; galvos skausmas*.

Akių sutrikimai

Dažnas

Akių dirginimas (deginimo, smėlio pojūtis, niežulys, dilginimas ir svetimkūnio pojūtis); akių skausmas; blakstienų ir kūno plaukelių pokytis (sustorėjimas, pailgėjimas, pigmentacija, kiekio padidėjimas)*; akies hiperemija; rainelės hiperpigmentacija; blefaritas; konjunktyvitas*.

Nedažnas

Geltonosios dėmės edema, įskaitant cistoidinę geltonosios dėmės edemą*; fotofobija*; akies voko edema; keratitas*; uveitas*.

Retas

Ragenos edema*; iritas*.

Nežinomas

Taškinis keratitas*; ragenos erozija*; trichiazė*; neryškus regėjimas*; periorbitalinės srities ir vokų pokyčiai, sukeliantys vokų plyšio pagilėjimą*; vokų odos patamsėjimas*; vietinė vokų odos reakcija*; rainelės cistos*; junginės pseudopemfigoidas*.

Širdies sutrikimai

Nedažnas

Krūtinės angina; palpitacijos*.

Nežinomas

Nestabili krūtinės angina*.

Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai

Nedažnas

Astma*; dusulys*.

Nežinomas

Astmos paūmėjimas*; ūmūs astmos priepuoliai*.

Virškinimo trakto sutrikimai

Nedažnas

Pykinimas*; vėmimas*

Odos ir poodinio audinio sutrikimai

Nedažnas

Išbėrimas

Retas

Niežulys

Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai

Nedažnas

Mialgija*; artralgija*.

Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai

Nedažnas

Krūtinės skausmas*

* Nepageidaujamos reakcijos, nustatytos vaistinį preparatą išleidus į rinką.

Nepageidaujamos reakcijos, susijusios su akių lašų, kurių sudėtyje yra fosfatų, vartojimu
Buvo pranešta apie labai retus ragenos kalcifikacijos atvejus, susijusius su akių lašų, kurių sudėtyje yra fosfatų, vartojimu kai kuriems pacientams, turintiems reikšmingų ragenos pažeidimų.

Vaikų populiacija
Dviejų trumpalaikių klinikinių tyrimų (£ 12 savaičių trukmės ), kuriuose dalyvavo 93 (25 ir 68) vaikų ir paauglių grupės pacientai, duomenimis, saugumo savybės buvo panašios į suaugusiųjų, o naujų nepageidaujamų reiškinių nenustatyta. Trumpalaikio vartojimo saugumo savybės įvairiuose vaikų pogrupiuose taip pat buvo panašios. Nepageidaujami reiškiniai, kurie vaikams, palyginus su suaugusiaisiais, pasireiškė dažniau, buvo: nazofaringitas ir karščiavimas.

Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato registracijos, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros ar farmacijos specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, tiesiogiai užpildę pranešimo formą internetu Tarnybos Vaistinių preparatų informacinėje sistemoje https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrvSpecialist arba užpildę Sveikatos priežiūros ar farmacijos specialisto pranešimo apie įtariamą nepageidaujamą reakciją (ĮNR) formą, kuri skelbiama https://www.vvkt.lt/index.php?1399030386, ir atsiųsti elektroniniu paštu (adresu NepageidaujamaR@vvkt.lt).

Paskutinį kartą peržiūrėta: 2023 m. balandžio mėn.
XALT-2023-0062

Šaltiniai:

  1. Xalatan preparato charakteristikų santrauka.

Medžiaga pacientui

Sutrumpinta charakteristikų santrauka

Xalatan 0,005% akių lašai (tirpalas)

Sudėtis. 1 ml tirpalo yra 50 mikrogramų latanoprosto. Viename laše yra apie 1,5 mikrogramo latanoprosto.

Terapinės indikacijos. Padidėjusio akispūdžio mažinimas pacientams, sergantiems atvirojo kampo glaukoma arba akies hipertenzija, bei padidėjusio akispūdžio mažinimas vaikams ir paaugliams, kurių akispūdis yra padidėjęs arba kurie serga vaikų glaukoma.

Dozavimas ir vartojimo metodas. Rekomenduojama dozė – vienas lašas vieną kartą per parą į pažeistą akį (akis). Optimalus poveikis pasireiškia vartojant vakare. Prieš lašinant lašus, iš akių reikia išsiimti kontaktinius lęšius.

Kontraindikacijos. Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai.

Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės. Prieš pradedant gydymą, pacientą reikia informuoti apie galimą ilgalaikį akių spalvos pakitimą. Rekomenduojama atsargiai vartoti ūmių uždaro kampo glaukomos priepuolių metu, priešoperaciniu ir pooperaciniu kataraktos gydymo laikotarpiu, esant afakijai, pseudofakijai, plyšus galinei lęšiuko kapsulei ar priekinei lęšiuko kamerai ar esant makulinės tinklainės srities cistinės edemos rizikai, bei pacientams, kuriems pasireiškia astma arba dusulys.

Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika. Galutinių duomenų apie sąveiką su kitais vaistiniais preparatais nėra. Nerekomenduojama vienu metu vartoti dviejų ar daugiau prostaglandinų, jų analogų ar derivatų.

Nepageidaujamas poveikis. Dažnas: akių dirginimas, akių skausmas, blakstienų ir kūno plaukelių pokytis, akies hiperemija, rainelės hiperpigmentacija, blefaritas, konjunktyvitas.

Pakuotė. Pakuotėje yra 1 buteliukas, kuriame yra 2,5 ml akių lašų (tirpalo). Receptinis vaistinis preparatas.

Registruotojas. Upjohn EESV Rivium Westlaan 142 2909 LD Capelle aan den Ijssel Nyderlandai. Registruotojo atstovas. Mylan Healthcare UAB. Tel. +370 5 205 12 88. PCS teksto peržiūros/ reklamos teksto parengimo data: 2022-05-18/ 2022-05-27.

Specialistai, pastebėję šalutinį poveikį ir (ar) gavę informacijos apie tai, turi pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt ar kitu būdu, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt.

Dėmesio: ši informacija sutrumpinta. Visa naujausia preparato charakteristikų santraukos redakcija pateikiama VVKT prie LR SAM tinklalapyje http://www.vvkt.lt/.

Paskutinį kartą peržiūrėta: 2023 m. balandžio mėn.

XALT-2023-0062

Šaltiniai:

  1. Xalatan preparato charakteristikų santrauka.

Veikimo mechanizmas

Xalacom® veikimo mechanizmas

Xalacom® veikimo mechanizmas

Efektyvumas

Xalacom® efektyvumas

Xalacom® efektyvumas

Saugumas ir toleravimas

Xalacom® saugumas ir toleravimas

Xalacom® saugumas ir toleravimas

Dozavimas ir vartojimo metodas

Xalacom® dozavimas ir vartojimo metodas

Xalacom® dozavimas ir vartojimo metodas